در اربعین حسینی چه گذشت؟
119 بازدید
تاریخ ارائه : 1/2/2013 2:40:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

شیخ مفید و شیخ طوسی می نویسند: «اسرای اهل بیت در بیستم صفر سال 61 هجری از شام به مدینه مراجعت کردند و در همین روز جابر بن عبدالله انصاری جهت زیارت امام حسین ع وارد کربلاء شد و وی نخستین زائر امام حسین ع می باشد.»

اما سید بن طاوس در اقبال و علامه مجلسی در زاد المعاد این قول را ضعیف شمرده اند زیرا حرکت اسرا از کوفه به شام اقلا بیست روز به طول کشیده و در شام نیز یک ماه توقف نموده اند. با این توصیف چگونه ممکن است که در بیستم صفر به مدینه رسیده باشند؟!

در رابطه با عبور اسرا از کربلاء و ملاقات امام سجاد ع با جابر در روز اربعین نیز اختلاف نظر وجود دارد؛

شهید مطهری در حماسه حسینی می نویسد: «عبور اسرا از کربلاء و ملاقات امام سجاد ع با جابر در روز اربعین افسانه ای بیش نیست زیرا این مطلب جز در کتاب لهوف در هیچ کتاب دیگری نیامده است و اصلا راه شام به مدینه از کربلاء نیست»

اشکال؛افسانه خواندن این مطلب به دور از انصاف است زیرا؛

اولا به غیر از سید بن طاوس در لهوف، ابن نما در مثیر الاحزان و شیخ بهائی در توضیح المقاصد و سپهر در ناسخ التواریخ و ... این مطلب را تائید کرده اند.

ثانیا طبق نظر شیعه الحاق راس مطهر به بدن امام حسین ع توسط امام سجاد صورت گرفته است و ورود امام سجاد ع به کربلاء را فقط در روز اربعین نوشته اند. پس بایستی امام سجاد ع در روز اربعین وارد کربلاء شده باشد. مضاف بر اینکه ممکن است زیارت قبر و ملاقات جابر در اربعین به هنگام رفتن به شام بوده باشد نه هنگام بازگشت از شام زیرا راه کوفه به شام از کربلاء می باشد.

علی ای حال با وجود این همه شهرت و قرائن نمیتوان اصل زیارت اسراء را انکار کرد.

السّلامُ علی اسیر الکُرُبات و قتیلِ العَبَرات